Filantropická snímka Le Havre o problematike migrácie

Autor: Boba Baluchová | 19.4.2012 o 17:40 | (upravené 29.4.2014 o 9:12) Karma článku: 7,48 | Prečítané:  673x

Asociácia slovenských filmových klubov priniesla na plátna slovenských kín a filmových klubov masterpiece Akiho Kaurismäkiho „Le Havre", ktorý si určite netreba nechať ujsť. Ide o multikultúrnu, optimisticky ladenú snímku - na aktuálnu a veľmi citlivú tému migrácie, ako aj ľudskosti okolo nás.

 

Aki Kaurismäki je jeden z najznámejších fínskych režisérov. Má na svojom konte vyše dvadsať filmov a ak odrátame hudobné snímky - väčšinu z jeho filmových diel možno opísať slovami: seversky odmerané, introvertne osamelé, smutno beznádejné... Niekedy sa v kinosále doslova pristihnete pri tom, ako spolu s hrdinami, resp. anti-hrdinami jeho príbehov postupne rezignujete na život a prežívate vopred prehraný boj s nespravodlivým svetom. Našťastie v poslednej snímke „Le Havre" tomu tak nie je.

 

Povinná filmová jazda v rámci interkultúrneho učenia

Tento skvost európskej kinematografie vyznieva naozaj pozitívne a prináša nám iný pohľad na problematiku migrácie a silu ľudskosti - je to vskutku filantropický film. Nadšenci a nadšenkyne kvalitnej európskej kinematografie mali možnosť toto dielo vidieť už v rámci kultovej filmovej prehliadky FEBIOFEST na prelome mesiacov marec a apríl v niekoľkých mestách na Slovensku. Táto snímka má nie náhodou dôležité miesto aj v programe festivalu [fjúžn], ktorý organizuje už po siedmy krát Nadácia Milana Šimečku (v minulosti známy pod názvom Týždeň nových menšín).

Novinka Akiho Kaurismäkiho prekvapila azda všetkých - od jeho oddaných fanúšikov a fanúšičky po najzarytejších kritikov a kritičky. Vyzerá ako z 50-tych rokov, ale bez čiernobieleho pátosu. Zaoberá sa reálnym problémom prisťahovalectva z Afriky do Európy, no postavy sú filmovo akoby nereálne. Toľko dobrosrdečnosti na jednom mieste sa ani vo francúzskom prístavnom mestečku predsa nemohlo nahromadiť! Na festivale v Cannes zožal veľký úspech a niektorí ľudia ho dokonca u nás odporúčajú vysielať každý rok ako povinnú filmovú jazdu v televízii - hneď po Mrázikovi, Biblických príbehoch a českých rozprávkach.

 

Strastiplné putovanie z Afriky do Európy

Konanie hlavných postáv: bývalého francúzskeho bohéma Marcela Marxa (dnes čističa topánok) a mladého gabonského ilegálneho utečenca Idrissu Saleha (syna zosnulého profesora) je nepredvídateľné - dramatické, tragikomické, no od srdca. Po dopozeraní snímky budete mať slzy na krajíčku - chtiac-nechtiac, ženy aj muži (bez akéhokoľvek citového vydierania - len na základe úprimnosti postáv, stretu kultúr a dynamiky príbehu). Najmä záverečná scéna, kde celá ulica francúzskych starkých pomáha mladému Afričanovi v ukrývaní sa pred políciou a umožnení mu dokončiť putovanie z Gabonu za svojou rodinou do Anglicka, je nádherná.

Budúcnosť európskeho spoločenstva a problém nelegálnych imigrantov a imigrantiek z Afriky do Európy táto snímka nevyrieši - to ani umelecké dielo nemusí, resp. nedokáže. Ale určite ponúka nádej - minimálne na filmovom plátne. Ostatné je na nás - čo si po projekcii odnesieme domov, ako sa budeme správať k ľuďom v susedstve, kedy a prečo dokážeme spojiť sily a pomôcť slabším (nielen z rozvojovej krajiny).

 

Prepojenie migrácie s rozvojovou problematikou

Otázka migrácie (no najmä tej nútenej, nedobrovoľnej z afrického kontinentu na ten náš) je veľmi citlivá, no najmä komplexná problematika. Možno na Slovensku nemáme žiadateľa o azyl z Gabonu, no utečenca či utečenkyňu z Afganistanu, Iraku či zo Somálska áno. V žiadnom prípade nemožno túto tému podceňovať a spoliehať sa na výhovorku - že naša krajina nie je pre migrantov a migrantky dostatočne atraktívna, že „našťastie" ostávame len tranzitnou oblasťou.

Samotná migrácia má niekoľko podôb a dôvodov - nie vždy ide o dobrovoľný odchod za zvyškom rodiny a lepším zárobkom. Treba zvyšovať povedomie o tomto fenoméne, ako aj o prepojení migrácie s rozvojovou problematikou - za každým následkom treba hľadať kdesi príčinu a pokúsiť sa nielen krátkodobo riešiť vzniknuté problémy, ale aj pátrať po ich podstate.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?