Všetko najlepšie, kňažná Schwarzenberg

Autor: Boba Baluchová | 17.2.2013 o 18:00 | (upravené 26.2.2013 o 19:52) Karma článku: 16,38 | Prečítané:  2107x

V druhej polovici januára kolovala na najnavštevovanejšej sociálnej sieti fotografia s popiskou, ktorá vo mne vzbudila pozornosť. Bol so spontánny príspevok českého občana, ktorý takto zareagoval na negatívne vyjadrenia Lívie Klausovej na adresu Dr. Therese Schwarzenberg – manželky kandidáta na prezidenta ČR: Karla Schwarzenberga. So zahanbením som zistila, že ani ja o tejto lekárke, filantropke, kňažnej a manželke českého ministra zahraničných vecí veľa neviem.

 

Donedávna som vlastne ani nevedela, že tento (najmä v zahraničí) rešpektovaný politik bol ženatý. Dokonca dvakrát - s touto istou dámou. Možno som doteraz nenašla dostatočný dôvod - prečo sa o partnerky prezidentov SR či ČR zaujímať... Po krátkej internetovej investigatíve som zistila, že Dr. Schwarzenbergová vyštudovala lekárstvo a v praxi sa orientovala na alternatívne spôsoby liečby. Pre svoje poslanie a zdravotný stav (rehabilitáciu po ťažkom úraze a početných operáciách) niekoľko mesiacov v roku netrávi v rodnom Rakúsku či manželom obľúbenom Česku, ale v rovníkovej Keni.

Spomenula som si na ňu v priebehu posledných pár týždňov ešte dvakrát - krátko po zverejnení výsledku prezidentských volieb v ČR a počas mojej prípravy na pôsobenie v Keni (ako terénna rozvojová pracovníčka na projekte Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity na pobreží tejto africkej krajiny). Aké bolo moje prekvapenie, keď som v oblasti, kde fungujú tri projektové nutričné centrá, venujúce sa (prostredníctvom desiatok mojimi predchodcami vyškolených komunitných zdravotných pracovníkov a pracovníčok z kwalského dištriktu) sociálno-zdravotnej starostlivosti o podvýživené deti do päť rokov a ich matky, stretla práve túto dámu.

Svet je naozaj malý, riadenie osudu presné, a tak som sa dozvedela všetko, čo som potrebovala o živote a práci tejto zaujímavej ženy vedieť - z prvej ruky. V kwalskej dištriktnej nemocnici, kde už niekoľko rokov buduje zariadenia prostredníctvom svojej rakúskej nadácie KHFA, jej nik inak nepovie, ako Dr. Therese. Jej celé meno a priezvisko je pre lokálnych ľudí príliš komplikované - na pozvánke k otvoreniu novej hygienicky nezávadnej kuchyne, ktorú zriadila pre potreby nemocnice, bola uvedená ako Szwarzenberg; na kovovej tabuli, ktorú na stene tejto kuchyne nemocničný personál slávnostne upevnil v polovici februára, figuruje ako Schwanzenberg.

Menu prikladať veľký význam by bolo zbytočné, keby o poslaní kňažnej nehovorili konkrétne činy. Najmä tu v Keni, kde o jej pôvode či funkcii jej muža málokto vie. Samozrejme, v prípade pozitívneho výsledku volieb pre jej manžela, by bolo všetko iné - menej času v kwalskej nemocnici, viac času na oficiálnych návštevách u svetových politikov či političiek, striktné dodržiavanie etikety a protokolu (na ktoré si kňažná veru nepotrpí), všadeprítomní osobní strážcovia a asi aj novinárska úderka (číhajúca na nejaký chybný krok)...

Možno nanešťastie pre Česko, no našťastie pre Keňu: všetko ostáva „po starom". Za niekoľko posledných rokov nadácia Dr. Schwarzenbergovej vybudovala v Kwale: laboratórium, dodávku vody, oddelenia, operačnú sálu, v najbližších rokoch plánuje postaviť ešte novú lôžkovú časť podľa západných štandardov (s umývadlami, toaletami pre pacientov a pacientky, vetraním, izbami pre lekárov a lekárky), práčovňu, sklad a RTG-pracovisko - aby nemocnica dokázala pokryť príval ľudí z tak rozsiahlej a ľudnatej oblasti. Pri stavbe nových zariadení vytvára pracovnú príležitosť pre domácich ľudí a reaguje na ich návrhy, potreby.

Podľa akýchsi vymyslených pravidiel sa vraj neslobodno pýtať na vek dámy, naviac dámy v rokoch. No používať google vieme všetci, a tak vek Dr. Schwarzenbergovej neostane utajený. Dnes má sedemdesiatri rokov. Jej vysoký vek, ani naštrbené zdravie jej nezabránia v každodennom plávaní, trávení času v nemocnici - plánovaní nových projektov, či vo večernom čítaní stostranových kníh z oblasti medicíny, ale najmä histórie vo viacerých jazykoch. Prajem jej veľa zdravia a sily: dokončiť všetko, čo si zaumienila (nielen v Keni). „Všetko najlepšie, kňažná Schwarzenberg!" Kiežby takýchto filantropiek bolo vo svete čo najviac...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?