reklama

Ako (ne)miluje kapitalizmus Michael Moore

Koncom minulého roka mali slovenskí diváci/čky možnosť vidieť (v komerčnom kine) novinku od najdiskutovanejšieho dokumentaristu súčasnosti – Michaela Moorea. Začínal ako novinár, dnes tvorí dokumenty, ktoré hýbu spoločnosťou – spokojní sú s jeho prácou filmoví kritici/čky aj laická verejnosť. Už v predchádzajúcich filmoch Moore pátral po príčine, prečo americké banky a korporácie typu General Motors natoľko ovplyvňujú až ničia každodenný život Američanov/iek. Akú daň platia radoví občania/ky za svoj kapitalizmus. Inak tomu nebude ani v snímke z roku 2009 – "Kapitalizmus: Príbeh lásky".

Písmo: A- | A+
Európska podoba lásky ku kapitalizmu by dokumentaristu Michaela Moorea možno natoľko nezaskočila.
Európska podoba lásky ku kapitalizmu by dokumentaristu Michaela Moorea možno natoľko nezaskočila. (zdroj: Palo Markovič)

Moore dvojhodinovú snímku o „láske" Američanov/iek ku kapitalizmu smutno-smiešne komentuje: kladie svojim respondentom/kám, ale aj sebe kopec otázok. Prečo priemysel v 80. rokoch zmenil stratégiu podnikania, zameral sa na krátkodobý zisk, a prepustil desaťtisíce ľudí zo zamestnania. Prečo piloti/ky v USA musia žiť zo stravných lístkov a mať druhú prácu (venčenie psov či roznášanie pitiva v bare), aby vyžili a splatili desaťtisícové pôžičky za štúdium na univerzite. Koho záujmom bolo, aby si museli desiatky tínedžerov/iek za zanedbateľné priestupky odsedieť niekoľko mesiacov v polepšovni. Prečo nie sú tisícky rodín po celej krajine schopné platiť svoje dlhy, prečo bývajú políciou vysťahovávané zo svojich domov, ktoré v zápätí squatujú, alebo žijú v dodávkach. Prečo veľké spoločnosti ako Procter & Gamble, Nestlé či Wal-Mart získavajú od poisťovní tisíce dolárov za smrť svojich zamestnancov/kýň bez vedomia samotných rodín, ktoré o príbuzných prišli. Prečo americká vláda počas krízy pomohla bankám miliardovou sumou, pričom účely použitia týchto financií už nikoho nezaujímali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V snímke je odhalený kus americkej histórie a cesty k voľnému obchodu, ku kapitalismu cez archívne zábery – situácie obyčajných pracujúcich v USA v desať-ročných odstupoch, cez vnímanie pojmu „kapitalizmus" v médiách a najmä cez príhovory bývalých prezidentov USA. Aj toho súčasného. Na príčiny hospodárskej krízy sa spytuje režisér nielen politikov/čiek. Navštívi aj Harvardskú univerzitu či burzu na Wall Street, aby sa dozvedel, ako sa zarábajú peniaze, čo sú to tie deriváty.

Režisér, samozrejme, dovádza svojich respondentov/ky svojimi otázkami do krajných situácií, kde zlyháva hlas a tečú slzy (u všetkých zainteresovaných, dokonca aj u diváckej obce). Zaujímavo funguje model investigatívy v prípade prípadov tohto dokumentaristu – on škandalózne otvorí na plátne tému, až potom sa ňou začnú verejne zaoberať médiá a zástupcovia/ľudu (politici/čky).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto prípade však Moore nefunguje ako novinár, nemusí teda tému dokončiť, uzavrieť, on ju len ako umelec/filmár naťukne, vizuálne príťažlivo priblíži svojim divákom/čkam a lavína sa už spustí mimo neho. Keď nedávno prepukol škandál s prepadom eura a kolapsom ekonomiky v Grécku, v médiách sa objavila informácia, že za všetkým stojí bankový gigant Goldman sachs. Tých, čo videli film Kapitalizmus: Príbeh lásky, to neprekvapí. Ak sa takéto neprávosti dejú v Amerike, prečo by sa nemohli aj v Európe...

Na konci svojho dokumentu o americkom kapitalizme Moore hovorí, že už „v tejto krajine odmieta žiť, ale nikam neodchádza", čaká na spoluprácu a podporu od ďalších nespokojných ľudí – možno aj od nás, z Európy.

Boba Baluchová

Boba Baluchová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nekončiaca študentka a pedagogička, novinárka aj filmárka, pracujúca v roku 2013 ako terénna rozvojová pracovníčka v Keni - snažiaca sa hovoriť o témach, čo sa dejú, čo nás zaujímajú i trápia... http://twitter.com/bobinkha Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestopisKinematografiaReportážeLekcie rozvojaGlobálne témySúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu